Samsung Klima Arıza Kodları

Samsung Klima Hata Kodları

Samsung Klima Arıza Kodları başlığı altında klimanızın ekranında beliren arıza kodlarını ve ledlerin yanma durumlarına bağlı arıza durumlarını bu makalemizde sizlere sunacağız. Makalemizi incelediğinizde arıza durumlarını sebepleri ve çözüm seçenekleri ile birlikte bulabileceksiniz.

Samsung Klima Arıza Kodları

 • E 101 Arızası

2. ve 3. Led de yanıp söner. Bu arıza durumu iç ve dış üniteler arasında iletişim kopukluğu olduğunu belirtir.  Böyle bir sorunda elektrik kablosu ile iletişim kablosunun çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Arızanın teşhisi ve onarımı adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 • E 121 Arızası

2.Led de yanıp söner. Bu durumda iç sıcaklık sensöründe sorun olabilir. Konektörün bağlantıları kontrol edilmelidir. Uzman yardımı almalısınız.

 • E 122/ E 123 Arızası

1. ve 2.led de yanıp söner.  İç ısı eşanjöründe sorun olduğunu belirtir. Uzman servis ekipleri tarafından konektör bağlantılarına bakılmalı, arıza tespiti yapılarak sorun giderilmelidir.

 • E 154 Arızası

3.led de yanıp söner. İç fan motoru sorunu var demektir. Konektör bağlantıları kontrol edilmelidir. Motoru engelleyen yabancı maddeler olabilir. Bu kontroller yapılmalı ve müdahale uzmanı tarafından sağlanmalıdır.

 • 88 Arızası

Tüm ledler aynı anda yanıp söner. Bu durumda EEPROM/Opsiyon sorunu var demektir. Böyle bir arıza durumunda yeniden ayar yapılmalıdır. Bu konudaki yardımları mutlaka uzman Samsung Klima Servisi ekibinden almalısınız.

 • E 162/E 163 Arızası

Yukarıda belirtilen arıza durumu ile aynıdır. Uzman yardımı almanız gerekir.

 • E 422 Arızası

1.led yanar ve 3.led yanıp söner. Soğutucu akışının engellenmesine karşı yaşanan arıza durumudur. Durdurma valfinin tam anlamı ile açık olup olmadığına bakılmalıdır. İç ve dış üniteler arasındaki soğutucu borusunda tıkanma olup olmadığına bakılmalıdır. Soğutucu sızıntısı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Arıza durumuna sebep ne ise müdahale ona göre yerinde yapılır. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 • E 554 Arızası

Dış ünite sorunudur. Ekranda farklı bir simge yer alır. Aynı zamanda 1.led yanar ve 3.led yanıp söner. Bu arıza durumu yalnızca İnverter sistem modellerde soğutucu eksikliği anlamına gelir. Boru kodları ve standartlarında belirtilenden daha uzun boru için yeterli miktarda soğutucunun ek olarak doldurulup, doldurulmadığına bakılmalıdır. Valf ve boru bağlantısı arasında soğutucu sızıntısı olup olmadığına bakılmalıdır. Tespit sonrası arıza durumu uzmanı tarafından giderilmelidir. Bu anlamda cihaza müdahale etmemenizi öneriyoruz.

 • DF Kodu

Bu bir arıza durumu değildir. Dış ünitenin kar eritme işlemini yaptığını ifade etmektedir. Cihaz bir süre kadar çalışmaz. Buz çözme işlemi bittiğinde ise cihaz çalışmasına kaldığı yerden devam eder. Bu durumda cihaza müdahale etmeden beklemelisiniz.

 • C1 Kodu

Otomatik temizleme fonksiyonunu çalıştırma kodudur. Bu bir arıza durumu değildir. Kumanda üzerinden ayarlar seçilir, yön tuşları kullanılarak ekranda “Temiz” yazısı görüntülendiğinde ayarla tuşuna basılır. Temizleme süresi; otomatik soğutmada, soğutmada ve nem almada yaklaşık 30 dk kadar sürer. Otomatik ısıtmada, ısıtmada ya da fan modunda 15 dk sürer. İşlem bitiminde ekrandaki kod silinir ve cihaz çalışmasına kaldığı yerden devam eder.

 • C.F Kodu

Filtre temizleme hatırlatıcısını sıfırlama fonksiyonudur. Bu bir arıza durumu değildir. Kumanda üzerinden ayarlar seçilir, yön tuşları kullanılır ve ekranda “Filtre Sıfırla” yazdığında ayarla seçeneği seçilir ve filtre temizleme hatırlatıcısı sıfırlanır.

Abone ol
Bildir
guest
14 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
olkandurmaz1035@gmail.com
olkandurmaz1035@gmail.com
11 ay önce

Samsung inverter 18000 1.2.ve 3. Ledler üçüde yanıyor ve iç fan çalışıyor ama dış ünite çalışmıyor sorun ne olabilir

volkandurmaz1035@gmail.com
volkandurmaz1035@gmail.com
Reply to  Klima Tamircisi
10 ay önce

İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

KLIMA SOGUTMUYOR SADECE FAN UFLUYOR
KLIMA SOGUTMUYOR SADECE FAN UFLUYOR
10 ay önce

Samsung klimam’da sogutma islevini kaybetti gibi ariza kodu falanda yok ama sogutmuyor doctor virus 24000 btu yardimci olursaniz sevinirim

Hacı Alper
Hacı Alper
10 ay önce

1 ve 3 yanıp sönüyor önce 30 saniye kadar çalışıyor dış ünite devreye girmeden 1 ve 3 yanıp sönüyor bu işlem soğutmada ve ısıtma da aynı bazen kafasına göre devam ediyor saatlerce soğutma devam ve cogu kez de malesef aynı kalıyor acaba sorun ne olabilir teşekkürler

Mustafa
Mustafa
9 ay önce

Değerli ustam , samsung ar9500 klima montaj yapıldı 2 gün sonra e554 arızası verdi ,test modunda veriyor arızayı.Ve hiç soğutmuyordu. Servis geldi kaçak olduğu için havşaları yeniledi.vakum kullanarak gaz bastı. Şimdi soğutması iyi fakat test moduna aldığımda yine e554 hatası veriyor. Sizce sıkıntı nedir? Ayrıca evaporatör kısmı 15 derece üflüyor. Normal midir? Şimdiden teşekkür ederim.

Ergun Önbaş
Ergun Önbaş
9 ay önce

merhabalar, samsung AQV24P klima, çalışmada herhangi bir sorun yok ama klima çalışmadığı zaman SPİ ve zamanlayıcı göstergeleri (ledleri) durmadan yanıp sönüyor. enerjisini kesip tekrar açtığımızda bir süre yanmıyor 1 dk. sonra tekrar yanıp sönmeye başlıyor. sorun ne olabilir teşekkürler.

Erhanardic@hotmail.com
Erhanardic@hotmail.com
6 ay önce

Merhaba samsung 24 binlki enventer klimamiz var 2.ve 3. Isik yanip sonuyor dis unite devreye girmiyor soguk yada sicak vermiyor sadece fan hava veriyor sorun ne oluyor