York Klima Arıza Kodları

York Klima Hata Kodları

York klima kullanıcıları için hazırladığımız bu makalemizde sunacağımız bilgiler arıza kodları ve açıklamaları ile alakalı olan bilgilerdir. Bu makalemizi incelediğinizde York Klima Arıza Kodları başlığı altındaki tüm bilgilere ulaşabileceksiniz. Karşınıza çıkan arıza kodlarının anlamlarını merak etmekte iseniz makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

York Klima Arıza Kodları

York Johnson Controls Duvar Tipi Split Klima Arıza Kodları

 • E1/E2 Arızası 

E1 İç sıcaklık sensörü sorunudur. E2 ise iç boru sıcaklık sensörü sorunudur. E1 ve E2 arıza durumlarında sensörlerden herhangi birinde sorun olması sebebi ile ünite kompresörü kapatmayacaktır. Yalnız arıza durumu ile birlikte cihaz şu şekilde çalışma yapacaktır:

Oda sıcaklık sensöründe sorun varsa eğer

oda sıcaklık kontrolü iptal olur. Cihaz soğutma modunda iken; kompresör 30 dk çalışır 5 dk kadar durur. Isıtma modunda iken; kompresör 30 dk çalışır 5 dk durur. Nem alma modunda iken; nem alma işlemini 6 dk da yapar 6 dk durur.

İç boru sensöründe sorun varsa eğer

Aşırı ısınma ve buzlanma önleme koruması iptal olur. Soğuk rüzgar koruma ve kalan ısı üfleme zamanı 30 sn kadar olur. Sistem anormal koruması iptal olur ardından kompresör 45 dk çalışır 6 dk buz çözme işlemi yani defrost gerçekleşir.

İç boru sıcaklık sensöründe ya da oda sıcaklık sensöründe aynı anda arıza varsa eğer

Sistem dış ünitenin çalışmasını durdurur.

 • E4 Arızası

Isıtma ve soğutma problemi.

Soğutma arızası varsa eğer

Kompresör durmadan 20 dk botunca çalışır, sonrasında eğer İç boru serpantin sıcaklığı > oda sıcaklığı – 5°C durumu 6 dk sürerse, dış kompresör ve dış fan çalışmasını durdurur. İç fan aynı hızda çalışmaya devam eder. Ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda soğutucu akışkanı eksik olabilir. Parçalarda sorun olabilir. Teşhis için servis yardımı almak gerekir.

Isıtma arızası varsa eğer

İç boru serpantin sıcaklığı < oda sıcaklığı + 3°C durumu, kompresörün 20 dk çalışması sonrası 6 dk boyunca sürerse, kompresör ve iç-dış fan çalışmasını durdurur. Ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda cihazın gazı eksik ya da parçalarda problem olabilir. Tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

 • E5 Arızası

Don önleme ve aşırı ısınma durumu. Bu bir arıza durumu değildir. Dahili serpantinin buz giderme işlemi ya da aşırı ısınma korumasını ifade eder. Bir süre bekleme sonrasında arıza kodu ekrandan silinecektir. Bu süre zarfında cihaza herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız.

 • Isıtma sembolü yanıp sönüyor 

Buz çözme işleminde soğuk draft koruması.

Bu bir arıza durumu değildir. Sistemin dış ünite soğuk draft koruması ve buz giderme işleminin yapıldığını belirtir. Bu durum sadece ısıtmalı modeller için geçerli olmaktadır.

York Klima Arıza Kodları

►►► York markalı YVHC09/YVHC12/YVHC18/YVHC24 modeller için geçerli arıza kodları aşağıda belirtilmiştir.

 • E1 Yanıp Sönüyorsa 

Elektronik kartı etkileyen manyetik alan sorunudur.Arıza teşhis ve onarımı için uzman yardımı almalısınız.

 • E2/E3/E4/E5 Yanıp Sönüyorsa 

Cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almanız gerekmektedir.

 • E7 Yanıp Sönüyorsa 

Elektronik kartın hafızası silinmiş demektir. York Klima Servisi uzman ekibinden yardım almanız gerekmektedir.

 • 88 Yanıp Sönüyorsa 

Koruma fonksiyonudur.Bu bir arıza durumu değildir. Elektrik kesintisinden sonra 3 dk boyunca cihaz korumaya geçer ve 88 yazısı yanıp söner. 3 dk sonra cihaz normale dönecektir. Müdahalede bulunmamanızı tavsiye ederiz.

 • E6 Yanıp Sönüyorsa 

Şebeke voltajı yüksek veya düşük.Bu bir arıza değildir. Şebeke voltajı düzeldiğinde arıza durumunda düzelme olacaktır. Bu yüzden bir süre kadar cihaza müdahalede bulunmadan beklemenizi tavsiye ederiz.

York By Johnson Controls Klima Arıza Kodları

►►► York markalı YKHC18/ YKKC18/ YNJC18/ YKHC24/ YKKC24/ YNJC24/ YKHC30/ YNJC30/ YKHC36/ YKKC36/ YNJC36/ YKHC48/ YKKC48/ YNJC48 model kombilerde geçerli arıza kodları aşağıdaki yazımızda belirtilmiştir.

 • E1/E2/E3/E4 Arızası 

Sıcaklık sensörü kapalı veya kablolarda kısa devre söz konusu.

 • E5 Arızası 

İç ve dış mekan üniteleri arasında iletişim bozukluğu var.

 • E10 Arızası 

Kompresör emme basıncında sorun var.

 • E13 Arızası 

Kompresör varsayılan fazda.

 • E14 Arızası 

Kompresör hatalı bağlantı hızı.

 • P4 Arızası 

İç mekan ünite buharlaştırıcısı yüksek ya da düşük korumada.Kompresör koruma özelliği otomatik aktif durma gelmiş. Cihazı kapatıp, hava filtresini temizleyerek yerine takın. Sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak sorunda düzelme olmuyorsa işi uzmanına bırakıp servis yardımı almalısınız.

 • P5 Arızası 

Dış mekan ünite kondansör sıcaklığı yüksek ya da düşük.Bu yüzden kompresör koruma özelliği otomatik aktif olmuş durumda. Bu durumda cihazı kapatın. Hava girişine engel olan cisimleri kaldırın. Hava girişi açık olsun. Cihazı yeniden çalıştırmayı deneyin. Düzelme olmuyor ise servisi arayarak yardım talep edin.

 • P7 Arızası

Dış mekan ünitesi tahliye ısısı yüksek durumda.Bu yüzden kompresör koruma özelliği aktif olmuş. Cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız.

 • P9 Arızası

Soğuk hava koruma işlevi aktif durumda.Sıcaklık artışı olursa eğer işlev otomatik olarak durur. Bir süre beklemeniz gerekmektedir.

 • P10 Arızası 

Tahliye basınç koruma sorunudur. Servisi arayarak yardım almalısınız.

 • P11 Arızası 

Emme basınç koruması devrede. Servis talep etmeniz gerekmektedir.

 • P12 Arızası 

Akım aşır yükleme koruması devrede.

 • HS Arızası 

Çözme işlemi başlamış.Yani buz çözme işlevinin aktif olduğunu belirtir. İşlem tamamlandığı zaman ünite otomatik olarak yeniden başlayacaktır. İç mekan ısı eşanjör sıcaklığı da artacaktır. Bir süre kadar beklemeli ve cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

E13 ve E14 Arıza kodları tek fazlı modellerde geçerlidir. Ayrıca her modelde geçerli olmadığını belirtmek isteriz.

Abone ol
Bildir
guest
14 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
hacixelefq@gmail.com
hacixelefq@gmail.com
1 yıl önce

Kilma err veryor kod yok bu ne problem

Nedimaksu_61@hotmail.com
Nedimaksu_61@hotmail.com
1 yıl önce

Iç ünite fan çalışıyor fakat kompresör devreye girmiyor iç ünitede kompresör ışığı kırmızı yanıyor

M. Keskin
M. Keskin
1 yıl önce

E3 hatası salom tipi sensörler değişti düzelmiyor neden

Muhammet aka
Muhammet aka
Reply to  Klima Tamircisi
1 yıl önce

York vrf dış ünite 80 arızası veriyor ne olabilir

Türker
Türker
9 ay önce

selamün aleyküm hayırlı işler,tıp fakültesinde tavan tipi york marka klimada elektrikler gidip geldikten sonra tımer ışığı yanıp sönüyor ve soğutma yapmıyor

?
?
6 ay önce

York VRF ic unite time sari yanib sonuyor neden ola biler?

ugly20@hotmail.com
ugly20@hotmail.com
4 ay önce

Merhaba klima çalışırken şiddetli yağmur sonrası elektrik kesintisi yaşandı tekrar elektrik geldiğinde klimada E7 arızası çıkıyor kart silinmiş müşteri hizmetlerini arıyorum açan yok yardımcı olursanız sevinirim