Hava Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde kaç çeşit hava filtresi var ve bu filtrelerin temel özellikleri nelerdir? Aşağıdaki yazımızda bu konudaki tüm detaylar yazmaktadır.

Hava Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

 1. Panel Tip Filtreler

Bu tür filtreler kaba liflerden yapılmıştır. Ayrıca yüksek boşluk oranına sahiptir. Düşük maliyettedir. Ancak yüksek hava hızında düşük performansları ile bilinir. Genellikle yüksek verimli filtrelerden önce ön filtre olarak kullanılmaktadır. Filtrelime ortamı genellikle taneciklerin yapılmasını kolay hale getirmek adına yağ gibi viskoz maddeyle kaplıdır. Bunlar da kendi aralarında yapışkan madde kaplı tip ve kuru tip olarak 2 bölüme ayrılmaktadır.

 1. Filtre Elemanı Tazelenebilir Tip Filtreler

Yani filtre elemanı yenilenen filtrelerdir. Filtrenin uzun çalışma ömrüne sahip olması açısından istenildiğinde kullanılmaktadır. Çok az bakım gerektirmektedir. Filtre elyafı bir yolu üstüne sarılı şekildedir. Basınç düşümü, fark basınç şalteri üstündeki önceden ayarlı olan değere gelirse rulo otomatik olarak döner ayrıca hava yeni açılmış olan temiz filtre elyafından geçmeye başlar.

 1. Filtre Elemanı Değişebilir Tip Paket Filtreler
 • Torbalı Filtreler

Mekanik olarak sağlam ayrıca güçlü filtrelerdir. Yüksek kaliteye sahip sentetik filtrelime ortamından yapılmıştır. Yüksek toz tutma ayrıca hava temizleme kapasitesi gerektiren her tür uygulamalarda yüksek performans göstermektedir ve genellikle de bu özellikleri ile ünlüdür.

Ayrıca bu tür filtreler mükemmel bir aşınma dayanımına sahip olmaktadır. %100 e varan bağıl nem, yüksek debi ayrıca ağır toz yükü koşullarda iyi bir performans sergilemektedir. Piyasaya çıktığından beri; gıda işleme, otomotiv sanayilerinde ve konfor gibi çok büyük başarılara imzasını atmıştır.

 • Hepa Filtreler

Genellikle hijyenik ortamlar için kullanılmaktadır. Yüksek verime sahiptir. Kullanım alanları arasında genellikle; elektronik ve kimya endüstrisi ayrıca ameliyathaneler başta gelmektedir. Yüzey hızının fonksiyonu olan, dirençli tasarımları sebebiyle mükemmel bir hava temizleme verimindedir. Yüksek kalite içeren MDF hücre çeperleri geçirimsiz bir yapı sağlamaktadır. Bu filtreler EN 1822’ye göre H13 ve H14 sınıfına sahiptir.

 • Turbo Kompresör ve Gaz Filtreleri

Enerji verimi genellikle çeşitli iletişim koşullarında yüksek verimli hava filtrelemesini sağlamak adına kullanılmaktadır. Filtre değişimi sırasında uzun sürelerin geçmesinin gerektiği hallerde, bu filtrenin yüksek toz tutma kapasitesi, diğer döner makine bariyer filtrelerininkinden daha uzun filtre hizmet ömrü sunmaktadır.

Ana sorun düşük işletme basıncı olursa eğer bu filtreler çok daha düşük bir ortalama basınç düşüşüyle çalışır. Düşük işletim basıncı düşüşü, kullanıcı açısından yakıtta tasarruf demektir. Hava debisinin değişime uğradığı uygulamalarda, bu filtreler yine de yüksek toz tutma kapasitesi ve yüksek verim sağlar. Ayrıca 4250 m³/saate varan hava debilerini işleme özelliğine sahiptir.

 • Kompakt Tip Filtreler

Bu tür filtreler; ticari ve sınai HVAC tesislerinde kullanılmaktadır. Hafif filtreler ailesindendir. EN779 sınıflandırmasının F6-F9 aralığında bulunmaktadır. Bu tür filtreler; rijit (katı) tasarımları ayrıca termoplastik seperatörleri olan kıvrımlı ortam paketleri ile, değişken hava hacmine sahip sistemlerde kullanılmaktadır. Yinelenen fan durumlarına, yüksek bağıl neme ayrıca kesintili olarak suya maruz kaldıklarında talep edilen hava kalitesini sağlayabilme özelliğindedir.

Bu tür filtrelerin bilinen diğer özellikleri de şu şekilde sıralanabilir:

 • Hem hafiftir hem de monte edilmesi kolaydır.
 • Sınıflandırma aralıkları; F6, F7 ve F9 şeklindedir.
 • Zor çalışma şartlarında bile mükemmel sonuç verebilmektedir.
 • Yüksek toz tutma kapasitesi bulunmaktadır.
 • Yüksek debi 5000 m³/saate kadardır.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments