Klimada Bakır Boru ile Alüminyum Boru Arasındaki Farklar

Klimalarda genellikle bakır boru tercih edilmekte, alüminyum boru daha dış planda kalmaktadır. Tercih etmeyen hiç yok denilemese de günümüzde alüminyum boru kullanımı oldukça azdır. Hal böyle olunca nedenleri, sebepleri merak edilmektedir.

Genel olarak ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılmakta olan borularda birtakım özelliklere bakılmaktadır. Bu özellikler;

  • Yüksek korozyon direnci,
  • Şekillendirmesi ve birleştirmesindeki kolaylık-rahatlık,
  • Borunun yüzey kalitesi yani temiz ve düzgün olup olmaması,
  • Isı iletkenliği gibi özelliklerdir.

Bu gibi özellikleri karşılamakta olan boru, klima tesisatında kullanılırsa faydaları da yüksek olur. İşte bu özellikleri taşımakta olan boru hangi boru şimdi bu durumu inceleyelim.

Klimada Bakır Boru ile Alüminyum Boru Arasındaki Farklar

Alüminyum boru tesisatı, bakır boru tesisatına göre çok daha azdır. Bu durumu birçok sebeple açıklayabiliriz. Mesela; alüminyum boruların mekaniksel dayanım özelliği bakır boruya nazaran daha zayıftır. Bağlantı sırasında yumuşak lehim, sert lehim ve kaynak tekniklerine yatkın olmamaktadır. Bu aşamada soğutma sanayisinde alüminyum kullanımı da oldukça azalmıştır.

En başta belirttiğimiz, iklimlendirme sistemlerinde aranılan tüm temel özelliklerin hepsini karşılamakta olan boru bakır borudur.

Neden mi? Çünkü;

  • Bakır boru ısı iletkenliği alüminyum boruya nazaran daha yüksektir. Bu durum klimanın daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Klimayı daha verimli kullanmak için de bakır boru kullanmak gerekir.
  • Bakır boru lehim, sert lehim ve kaynak yapımı alüminyum boruya nazaran daha kolaydır.
  • Bakır borunun korozyona karşı direnci alüminyum borudan çok daha fazladır. Bu sayede gaz kaçakları oluşma riski-ihtimali çok daha düşüktür.
  • Bakır boru, alüminyum boruya nazaran çok daha kolay şekillenebilir. Alüminyum borular bakır borulara nazaran daha kırılgan bir yapıdadır. Bakır boruların daha çok esnek olması daha kolay şekil almasını sağlar. Bu durum da bakır boruyu kırılmaya karşı dayanıklı yapar.
  • Bakır borunun alüminyum boruya nazaran sızdırmazlık özelliği çok daha yüksektir.

Bu özellikleri sebebiyle bakır boru her zaman için alüminyum borunun önüne geçmektedir. Alüminyum borular aslında zararlı değildir. Ancak dayanıklılık ve işçilik konusunda eksi yönleri vardır. Bu yüzden genel itibari ile klimalarda alüminyum borudan ziyade bakır boru tercih edilerek kullanılmaktadır.

Klimada Alüminyum Tesisatın Kullanılma Sebebi Ne Olabilir?

En temel sebep maliyettir. Alüminyum, bakıra nazaran daha az maliyetlidir. Bu yüzden kullanım oranı düşük fiyatlı olması sebebiyle artmaktadır.

Sektörde yanıltıcı bazı satışların olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Bazıları alüminyum boruyu bakır boru kaplama yaparak, bakır boru şeklinde lanse edip satabilmektedir. Bu konuda mutlaka bilinçli olmak, bilinçli hareket etmek gerekir.

Alüminyum tesisat tercih edilebilir. Ancak bu tesisatın uzun vadeli dayanıklı olacağı düşünülmemelidir. Uzun vadeli sorunsuz ve dayanıklı bir tesisat düşünüyorsanız bu aşamada tercihiniz bakır boru tesisatından yana olmalıdır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments