Banka Şubeleri için Klima Seçimi

Özellikle de tesisat uygulamalarında banka şubeleri özel bir hal oluşturmaktadır. Bu uygulamalarda seçilecek olan sistemin sağlaması gereken nitelikler ile önerilen çözüm özellikleri aşağıda detaylı şekilde sunulmuştur.

 1. HAVALANDIRMA

Bankalar bilindiği üzere insan yoğunluğu ve sirkülasyonu fazla olan kapalı bir alandır. Bu sebeple önlen alınmadığı taktirde ortamdaki oksijen oranı hızlıca düşebilir. Bu durum ise içeride hava akışının ağırlaşmasına neden olur. Banka müşterileri dahil olmak üzere çalışanların da bu gibi durumlarda sağlıklı bir ortamda bulunmaları; müşteri memnuniyeti için ayrıca çalışanların verimli olması için önemlidir.

Çalışanların zinde kalması açısından ortam havası oldukça önemlidir. Tabi ortamdaki kişilerin zinde olmaması doğrudan para alım-satımı olan bir işletme açısından kabul edilebilir bir durum değildir. Bankalarda mutlaka havalandırmanın sağlanması gerekir. Tabi ortama insanların gereksinimlerine göre filtre edilmiş, mevsime uygun sıcaklığa getirilmiş taze hava verilmesi aynı zamanda mekanik egzoz yapılması gerekmektedir.

 1. POZİTİF BASINÇ

Bankalardaki taze hava ve egzoz miktarları ortamı pozitif basınçta tutacak biçimde ayarlanmış olmalıdır. Bu sayede dışarıdan kontrolsüz şekilde girebilecek olan kirli hava ile tozlar engellenmiş olur. Ortamda daha sağlıklı, solunabilir hava sağlanmış olur.

 1. İDEAL ISITMA VE SOĞUTMA

Soğutmanın tavan kotundan, ısıtmanı ise yer kotundan yapılması gerekir. Bu şekilde ortam için en ideal koşullar sağlanmış olur.

 1. AZ SERVİS VE BAKIM

Sistemin öyle bir kurulması gerekir ki; servis gereksiniminin en az olması ayrıca bakım işlemlerinin de doğrudan müşteri ile çalışanları etkilemeyecek-rahatsız etmeyecek şekilde olması gerekmektedir.

 1. YÜKSEK EMNİYET

Kurulacak sistemin emniyeti önemlidir. Tam eksiksiz ve yüksek emniyet özellikli olması gerekir. Özellikle de kazanlarda yangın riski olasılığının olmaması gerekir.

 1. KULLANIMI KOLAY-BASİT SİSTEM

Banka şubesinde her zaman için mekanik bir tesisat için ayrı teknisyen görevlendirilemez. Bu yüzden kurulacak sistemin hem kolay olması hem de kolay kullanılabilir şekilde olması gerekir. Bankada çalışan hemen herkesin sistemi kolayca kontrol edebilecek şekilde olması gerekir.

 1. İŞLETME ESNEKLİĞİ

Bankaya kurulacak olan sistemin esnek olan çalışma saatlerine yanıt verecek şekilde olması gerekir. Bankalarda mesai durumu, mesai saatleri değişebilmektedir. Bu değişikliğe ayak uydurabilecek, akıllı ve kolay bir sistem olması gerekmektedir.

 1. KONFOR VE SESSİZLİK

Banka şubeleri genel müşteri ve çalışanlar sebebiyle zaten yoğun olan ortamlardır. Bu tür ortamlarda önemli olan bir diğer konu; ortamda rahatsız edici bir sesin olmamasıdır. Ortamda rahatsız edici hava hareketi oluşturmadan homojen bir sıcaklık dağılımı sağlayan bir özellikte olması gerekir. Ortam havasının kuruması gibi sebeplerle çalışanlar üzerinde olumsuz etki yaratılmış olur, çalışanların performansı düşerken, şubeye gelen müşterilerin de huzursuzluk yaşamasına, rahatsızlık vermesine neden olur.

 1. DÜŞÜK MALİYET

Bankaya kurulacak olan sistemde bir diğer önemli durum ilk yatırım ve işletme maliyetleridir. Bu maliyetlerin düşük olması çok daha sağlıklı olacaktır.

 1. İKLİM ŞARTLARINA UYGUNLUK

Banka şubesi için bir sistem seçilecekse eğer iklim koşullarına mutlaka uygun olması gerekir. Mesela; Antalya ilinde soğutma sisteminde konfor önemli oluyorken, İstanbul ilinde ısıtmadaki konfor önemlidir. Sistem seçimi yaparken de mutlaka bu öncelikleri göz ardı etmemek gerekir.

 1. MİMARİYE UYGUNLUK

Sistem seçimi yaparken fonksiyonellik ön planda olmalıdır. Fakat estetik kaygılar da göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela; kanal tip klimalar dolap içinde ayrıca asma tavan içinde gizlenebilmektedir. Bu sayede belirtilen iki gereksinimi de karşılamış olurlar. Burada tabi dikkat edilmesi gereken konu yalnızca estetik kaygıları değildir.  Soğuk bir bölgede kalorifer sistemi kullanılmamasının son derece kötü sonuçlar doğuracağını da unutmamak gerekir.

 1. EKSTRA MALİYET

Bir sistem seçiliyorsa eğer o sistemin binanın özelliklere uygun olması ek maliyetler çıkarmaması gerekir. Mesela bir apartmanın alt katında olan banka şubesinin ısıtma sistemi mesai saati dışında kaldığında mutlaka kapatılmalıdır. Yani çalışma olmayan saatlerde şubenin ısıtılması önlenmeli, gereksiz sarfiyatın önüne geçilmelidir. Bu sebeple doğru bir sistem kurarak ekstra çıkacak maliyetlerin önüne geçmek gerekir.

 1. TOZDAN KORUMA

Bankalarda bilgisayar, para sayma makinesi, ATM gibi birden çok aygıtlar bulunur. Bu aygıtların çalışması aynı zamanda uzun ömürlü olması açısından sıcaklık kontrolü ve ortamın tozdan korunmuş olması gerekir. Bu koşullar çalışanların sağlıklarının olumsuz şekilde etkilenmemesi açısından da önemlidir.

 1. ÖZEL HACİMLER

Banka şubelerinde genellikle jeneratör, UPS odaları gibi özel mekânlar vardır. Bu mekânlarda istenen sıcaklık şartlarının sağlanması gerekir. Bu özellikler de unutulmadan, göz ardı edilmeden seçim yapılması gerekir.

Belirtilen bu özellikleri göz önünde bulunduracak olursak bankalar için önerilen en ideal çözüm “Amerikan Sistem” olmaktadır. Bu sistem termostatik vana monte edilmiş kalorifer + kanal tipi klima ile sağlanmaktadır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments