Klimada Drenaj Pompası Çeşitleri Nelerdir?

Eğimin olmadığı şartlarda yoğuşan suyun ayıklanmasını sağlamak adına tahliye etmek için kullanılmaktadır. Tahliye edilmekte olan su bir kanala gönderilmektedir. Kanala gönderilmesini sağlamakta olan klima aracına “drenaj pompası” adı verilmektedir.

Bu sistem pompa ünitesi ayrıca şamandıra ünitesi de denilen bir gruptan meydana gelmektedir. Genellikle tüm iklimlendirme teknolojisini üretmekte olan firmalar, drenaj sistemi ile donatılmıştır. Klimaların içinde suyun birikmemesi, sıvı durgunluğunun yok olması adına klima drenaj pompası gerekir.

Klimanın etkin ve işlevsel şekilde çalışmasını sağlamakta olan bu sistem, birkaç önemli hususu beraberinde getirmektedir. Mesela; drenaj yolunun uzunluk ve yükseklik farklarının doğru şekilde ayarlanması, içinde mevcut olan sıvının etkin şekilde dışarıya atılması drenaj sisteminin gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Klimada Drenaj Pompası Çeşitleri Nelerdir?

Klimalarda drenaj pompası 4 çeşide ayrılmaktadır.

  • Ayrı Pompalar

Kurulumu bir depolama kazanı ya da esnek bir boruya bağlı ayrı üniteden oluşmaktadır. Saatte 8-60 lt arasında performans göstermektedir. Günümüzde modern klimalar için genel itibari ile yeterli olmaktadır. 14 m civarı yüksekliğe kadar sıvı kaldırma özelliği bulunmaktadır. Daha yüksek kondanse için diğer çeşitler tercih edilebilir.

  • Doldurma Pompalar

İçinde su seviyesini belirlemekte olan sensör bulunur. Saatte 80-1500 lt civarında performansa sahiptir. Diğer çeşitlerine oranla kapasitesi daha yüksek denilebilir. En önemli dezavantajı azami 7 m civarına kadar sıvı kaldırma özelliğinin bulunmasıdır.

  • Yerleşik Pompalar

Standart kaset ve kanal ayırma ölme sistemlerine monte edilmekte olan pompalardır. Genellikle öncü markalar tarafından vazgeçilmez durumda ve özelliktedir. Saatte 5-170 lt performansa sahiptir. Bu özellikleri sayesinde de avantajlıdır.

  • Peristaltik Pompalar

Tasarım amacı suyun 15 m yüksekliğe çıkarılabilmesine katkı sağlamaktır. Yalnız performans bazında düşük bir sisteme sahiptir ve bu özelliğinin de bilinmesi gerekir. Performansı saatte 10 lt kadardır. Bu durum drenaj pompa fiyatları düşünülürse diğer çeşitlerine oranla daha pahalıdır ve bu da en önemli dezavantajlarından biridir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments