Klima Hastalıkları Nelerdir?

Klima Hastalıkları ve Belirtileri

Klima özellikle de yanlış kullanım, bakımlarının ihmal edilmesi, filtre temizliklerinin yapılmaması sebebi ile birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Yanlış ya da eksik kullanım sebebi ile meydana gelen klima hastalıkları ve belirtileri aşağıda sunulmuştur.

Klima Hastalıkları Nelerdir?

Klima Hastalıkları Nelerdir?

  • Klima Çarpması

Yaz dönemlerinde özellikle kavurucu sıcaklara karşı klimalar soğutma modunda çalıştırılır. Kullanıcı nem durumları söz konusu olduğu için klimayı nem alma modunda değil soğutma modunda çalıştırır. Biran önce serinlemek için ayarı yüksek tutar ve direk klimanın üfleme açısına geçer. Klimalarda özellikle de soğutma ayarı 24°C civarında olmalıdır. Yanlış yapılan ayar ve yanlış kullanım sebebi ile klima çarpabilir ve bu hastalık meydana gelebilir. Boyun ve bel tutulması da genelde klima çarpması sebebi ile meydana gelir. Bu gibi hastalıklarla karşılaşmamak için klimayı doğru ayarda ve doğru şekilde kullanmalısınız.

  • Klima Ateşi

Klima su haznesinde mantar ve bakteriler oluşturmaktadır. Bu da klima kullanımında ateşlenmenin olmasına neden olmaktadır. Yalnız bu hastalık enfeksiyon ile karıştırılmamalıdır. 12 saat içinde belirtileri başlamaktadır. Genelde uzun süre kullanılmamış klimaların bakımı yapılmadan kullanılmaya başlanması ile açığa çıkar. Grip olarak ifadelendirilir. Genel anlamda belirtileri ise; ateş, kas ağrısı, yorgunluk, bitkinlik ve terleme durumlarıdır. Bazen öksürük, nefes darlığı, çarpıntı durumları da söz konusu olabilmektedir. İlaç veya antibiyotik ile tedavi gerektirmez. Klima kullanımına son verilir ise klimadan uzak bir mesafede durulur ise hastalığın düzelme olasılığı vardır.

  • Alerjik Zatürre

Özellikle de yaşlı kesimde görülme olasılığı yüksektir. Akciğer hastalığı olan, sigara kullanan kişilerde de görülebilir. Sinsi ve ani çeşitleri vardır. Ani olan çeşidinde kandaki oksijen basıncı düşmektedir. Sinsi olan çeşidinde ise nefes darlığı, gribal enfeksiyon ya da halsizlik gibi belirtiler olabilmektedir. Doktora görünmek ve tedavi olmak gerekir.

Klimaların meydana getirdiği bu çeşitli hastalıklara maruz kalmamak için; klimanızın bakımını düzenli olarak yaptırın, klima filtresini düzenli olarak temizleyin ya da temizletin, klimanızı doğru ayarda kullanın, kullanım talimatlarında tavsiye edilen önerilere uyun.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments