Klima Hastalıklarına Karşı Korunma Yöntemleri

Klima Hastalıklarına Karşı Korunmanın Yolları

Klimalar birçok sebeple çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Klima kullanımında hastalıklara karşı korunma yöntemleri aşağıda yer almaktadır:

Klima Hastalıklarına Karşı Korunma Yöntemleri

Klima Hastalıklarına Karşı Korunma Yöntemleri

  • Klimanızın bakımını ihmal etmeden yaptırın

Klimalar bakımları yapıldığı sürece sağlıklı çalışabilen, sağlık sorunları yaşattırmayan cihazlardır. Klimaların bakımı yılda 2 kez yapılmalıdır. Klimanızın bakımını yaptırdığınızda sağlık sorunları yaşamamanın yanı sıra tasarrufu elde ederek beklentinize de yanıt alabileceksiniz. Çeşitli hastalıklardan korunmak amacı ile klimanızın bakımını uzmanına yaptırın önerisinde bulunmaktayız.

  • Klimanızın filtresini sıklıkla temizleyin

Klimalarda iç ünite önünde yer alan hava filtresinin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Filtrenin düzenli temizlenmediği durumlarda tüketici büyük sağlık sorunları yaşayabilir. Filtrenin 15 günde bir kez temizlenmesi önerilir, bu işlemi kullanıcı olarak siz de yapabilir veya bakım sırasında uzman ekiplerin de yapmasını sağlayabilirsiniz.

  • Klima soğutma modunda iken havanın doğrudan yüzünüze gelmemesini sağlayın

Klima özellikle de yaz dönemlerinde bunaltıcı sıcaklara karşı tercih edilip kullanılan cihazlardır. Yaz döneminde kısa sürede serinlemek amacı ile klima soğutma moduna alınır ve kullanıcı direk klimanın karşısına geçerek serinlemeyi seçer. Fakat bu sağlık sorunlarının oluşmasındaki en temel sebeplerden biridir. Klimanız eğer soğutma modunda ise yani yaz döneminde ortamı serinletmek amacı ile kullanılıyor ise direk karşısına geçmeyin, aksi bir istikamette serinlemeyi bekleyin.

  • Klimayı doğru ayarda çalıştırdığınızdan emin olun

Klimalarda ısıtma ve soğutma ayarı bulunur. Klima özellikle de soğutma modunda iken ayarının 23-26°C civarında olması önerilmektedir. Bu ayarda kullanırsanız sağlık sorunları yaşamazsınız.

  • Nemli günlerde klimayı nem alma modunda çalıştırın

Klima yaz döneminde aşırı nemli olan günlerde soğutma modunda değil nem alma modunda çalıştırılmalıdır. Nem alma modunda çalıştırılır ise daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir. Ayrıca sağlık sorunları da yaşanmaz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments