Klima İç Ünite Fanı Çalışıp Duruyor

Klimalarda bazen dış ünite çalışırken iç ünite belirli bir süre kadar çalışır, sonrasında durur. Bir süre kadar yeniden çalışır ve yine durur. Bu durum kısır döngü şeklinde devam eder. Bu durumun çözümü için öncelikle klima iç ünitesinin çalışma prensibini incelemek gerekir.

Klima İç Ünite Fanı Çalışıp Duruyor

Değerlendirme

Klima iç ünite kartı ile fan motoru arasında 2 elektrik devresi bulunmaktadır. 1.devredeki kart ile motor arasındaki elektrik besleme devresi, 2. Devre ise motordan karta doğru geri besleme sinyali devresidir. Motorda bir puls üreteci bulunmaktadır. Motor her bir devrini tamamladığında mevcut üreteç 3 puls sinyali üretmekte ve kart üzerindeki sinyal dedektörüne göndermektedir.

Sinyal dedektörü ise 10 saniyede bir sinyal örneklemesi yapmaktadır. Dedektör sinyal almazsa eğer 30 saniye süre ile fan motorunun beslemesini keser. Ardından yeniden motoru çalıştırır. Dedektör yine bir sinyal alamazsa yine aynı şekilde 30 saniye kadar motorun beslemesini keser. Bu işlem ise aynı şekilde devam eder.

Muhtemel Sebepler

Yukarıda yapılan değerlendirmemiz sonucunda yaşanan sorunun 2 temel sebebi bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Fan motoru arızası
  2. Kart arızasıdır.

Tabi yine de sorunu yerinde görmek, arızayı yerinde incelemek, değerlendirme yapmak ve tespit neticesinde cihaza müdahale etmek gerekir. Bu aşamada cihaza kendi çabalarınız ile müdahale etmemenizi, can ve mal güvenliğiniz açısından teknik servis yardımı almanızı öneririz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments