Klima Nasıl Resetlenir-Sıfırlanır-Yeniden Başlatılır?

Klimalar her zaman olmasa da özellikle sezon başlarında (uzun süre kullanılmayıp, kullanılmaya başlandığında) veya bir elektrik kesintisi sonrası devreye girmeyebilir-çalışmayabilir. Bu durumda cihazı resetlemek yani yeniden başlatmak gerekir. Bu uygulama her zaman çözüm olmasa da bu aşamada servis öncesi mutlaka uygulanmalıdır.

Klimanız özellikle de elektrik gidip geldikten sonra çalışmıyorsa bu durumda sıfırlama-yeniden başlatma-resetleme işlemi uygulamanız gerekir. Çünkü bu duruda devre kesici devreye girmekte ve kompresörün başlamasını engellemektedir. Güç kaynağında dalgalanma varsa eğer ya da ani kesinti durumu olursa devre kesici otomatik açılır. Sistemin bu kısmının çalışma amacı; klima ünitesini korumak, yangın-patlama gibi sorunları önlemeye çalışmak içindir.

Devre kesici, herhangi bir ünitenin önemli bir bileşenidir bu yüzden de bypass edilmemesi gerekir. Eğer termosttta sorun yoksa, soğuğa ayarlı değilse, toptan klima ünitesi de sıfırlanabilir.

Klima Nasıl Resetlenir-Sıfırlanır-Yeniden Başlatılır?

Birçok klima ünitesinde sıfırlama düğmesi vardır. Düğme genel olarak kırmızı renkte olur ve ebat olarak da oldukça küçüktür. Sıfırlama düğmesi olarak açık şekilde ifade edilmiştir. Bazı klimalarda doğrudan R tuşu da olabilmektedir. Bu şekilde bir düğme var ise 3 saniye kadar basılı tutmanız gerekir. Aradan birkaç saniye geçtikten sonra işlevi aynı şekilde tekrar etmelisiniz. Bu aşamada klima ünitesi açılırsa 3 kez bip sesi duyarsınız.

Klimanızda belirtilen sıfırlama düğmesi yoksa; manuel sıfırlama işlemi uygulamalısınız. Bu durumda aşağıda belirtilen adımları takip etmeli ve uygulamalısınız:

  • Güç kaynağını kapatın.

Açık durumda olan kompresörün yanında kapatma paneli vardır. Ana AC kablosu bu üniteye takılır ve normal şartlarda her daim açıktır. Evinizdeki ana elektrik panelindeki 240 V devresini bulmak adına düğmeyi kapatmalı ve hareket ettirmelisiniz. Sonrasında bunu kapatmalısınız.

  • Elektrik bağlantısını kapatın.

AC ünitesinin şebeke dışında olduğundan emin olmak adına ek önlem olarak, güç kaynağı kartından çıkarın. Sonrasında sistem bağlantısını kesin. Yaklaşık yarım saat kadar bekleyin. Sistemi yeniden bağlamak için uzun süre beklemek zorunda değilsiniz. Fakat hızlı şekilde yeniden bağlamanız çok daha sağlıklı olacaktır. Klimayı yeniden elektrik şebekesine bağlamadan önce sistemdeki tüm şarj yükünün dağıldığından da emin olmalısınız. Dahili sistemlerin sıfırlanması adına yaklaşık yarım saat yeterli olacaktır.

  • Elektriği açın.

Birkaç dakika bekledikten sonra sistemi takmalısınız. Bu aşamada klimayı yeniden açmanıza gerek yoktur. Klima bağlandıktan sonra ana 240 V anahtar panosuna geri dönüp açmalısınız. Sonrasında harici ünitenin yanında bulunan fiş noktasına geri gelip açmalısınız. Gücü tamamen açmadan önce tabi termostatın soğutmaya ayarlı olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Belirtilen bu adımları takip ederek uygularsanız klimanız çalışmaya başlayacaktır. Klima işlemlere rağmen yine de çalışmıyor veya ısıtma-soğutma yapmıyorsa bu aşamada filtresini sökerek temizleyin ve yeniden yerine takın. Unutmayın ki kirli filtre her zaman için hava akışını engeller, cihazın verimini düşürür.

Klimayı Resetlemeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Klimayı resetlemeden önce, düzenli güç kaynağı olup olmadığından ayrıca akımın düzgün şekilde akıp akmadığından emin olmanız gerekir. Son dönemlerde bir elektrik kesintisi oldu ise; bir ışık açabilir, tam güç aldığınızdan emin olmak adına parlaklığı kontrol edebilirsiniz. Tam güç aldığınızdan eminseniz üniteyi sıfırlayabilir yani resetleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments