Neden İnverter Klima Tercih Edilmeli?

Günümüzde klasik klimalara nazaran İnverter sistem klimalar daha çok tercih edilmektedir. Bu durumun en önemli sebepleri İnverter sistem klimaların özellikleridir. Bu özellikleri ve detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Neden İnverter Klima Tercih Edilmeli?

Klima kullanımında kullanıcıların önceliği verimin yanı sıra enerji tasarrufu durumudur. Zira klimaların enerjiyi oldukça fazla sarf ettiği ve elektrik faturalarının yüksek gelmesine neden olduğu yanlış bilgiler arasında gelir. Klima doğru şekilde kullanılır, doğru tercih ve seçimler yapılırsa sanıldığının aksine fazla elektrik tüketimi yapmaz.

  • Klasik Klimalar; ortam sıcaklığı oluştuğu zaman durur, sıcaklık düştüğünde ise yeniden çalışır. Yani bu durum dur/kalk çalışma sistemli denilebilir. Klasik klimalar bu şekilde çalıştığında her defasında fazladan akım çekmektedir. Bu aşamada kullanılan elektrik miktarı da artmaktadır.

Klasik klimaların bu özellikte olması sebebiyle teknolojiden faydalanılarak ortam sıcaklığı değişse bile durmayan hatta kendini rölantiye alan klimalar yapılmaya başlanmıştır. Bu sayede İnverter klimaların üretimi dikkate alınarak artmıştır.

İnverter klimalarda amaç; AC (220) ile çalışarak rölantiye geçtikten sonra DC akım ile motorlar yoluna devam edebilmektir. Bu durumda enerji tasarrufu sağlar ve bu özelliği sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilir.

Eğer gün içerisinde fazla değil yalnızca 2-3 saatlik klima ısıtma ya da soğutma gereksiniminiz oluyorsa bu aşamada A sınıfı bir klima tercih edebilirsiniz. Klimayı daha uzun süre kullanmanız gerekiyorsa bu aşamada tercihiniz İnverter klimadan yana olmalıdır. Bu sayede konforu tasarrufla birlikte yaşamış olursunuz.

Aklınızda daha iyi yer edinmesi için şu örneği verebiliriz;

Uzun yolda benzinli araç mı tercih edilir yoksa dizel araç mı? Cevap dizel araçtır. Çünkü dizel araçlar az yakıt ile çok yol yapmaktadır. Dizel araç alırken bu yüzden benzinli araçlara nazaran daha fazla ücret ödemiş olursunuz. Ancak yıllar içinde konforundan ve yakıt tasarrufundan da yararlanmış olursunuz.

Bu örnek dışında İnverter klimalar hakkında şu bilgi de sunulabilir: hava sıcaklığı 0°C nin altına düşse bile İnverter klima kullanımı sorun teşkil etmeyecektir. İnverter klimaların performansı -15°C lere kadar devam edebilir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments