Run (Operate) Işığı Yanıyor Kompresör Devreye Girmiyor

İç ve dış ünite fanları normal çalışırken RUN (OPERATE) lambası yanıyor ancak buna rağmen kompresör devreye girmiyorsa bu durumun muhtemel sebepleri ile çözüm bilgileri makalemizde yazmaktadır.

Run (Operate) Işığı Yanıyor Kompresör Devreye Girmiyor

ÖNEMLİ! Aşağıda sunacağımız bilgiler yalnızca uzman servis ekiplerince uygulanması gereken bilgilerdir. Her ne kadar bilgili-bilinçli olsanız da cihaza kendi çabalarınızla müdahale etmemeli, kendi ve çevrenizdekilerin can ve mal güvenliğini düşünmelisiniz.

  • İç ünite ön kapağı açılarak 1 ve 2 terminalleri arasındaki gerilim kontrol edilmelidir. Gerilim 220 V değilse eğer iç ünite kartında problem olabilir ve kart değişimi gerekebilir. Ancak gerilim 220 V ise bu durumda dış ünitede sorun var demektir.
  • Bu aşamada dış ünite bağlantı kutusu açılmalıdır. 1 ve 2 terminalleri arasındaki gerilim 220 V olmalıdır. Gerilim doğru değerde değilse iç ve dış ünite arasındaki kablolar kontrol edilmelidir. Bağlantı sırası iç ve dış ünitede aynı ve sıkı olmalıdır.
  • 1 ve 2 terminalleri arasındaki gerilim normal ise dış ünitenin üst kapağı açılmalıdır. Multimetre ile kompresör motor çalışma kondansatörünün uygun kapasitede olup olmadığına bakılmalıdır. Kondansatör kapasitesi uygunsa eğer motor primer ve sekonder sargılarının dirençlerinin kontrol edilmesi gerekir.
  • Kompresör motorunun termik koruma anahtarının direnci 0 mı değil mi diye kontrol edilmelidir.
  • Belirtilen elemanlar normal şekilde çalışıyor, bir aksaklık görülmediyse bu durumda motor sargılarında kopma veya kısa devre durumu söz konusu diyebiliriz. Bu aşamada kompresör değişimi gerekmektedir.

Özetlemek Gerekirse;

İç ve dış ünite fanları normal çalıştığı halde kompresör çalışmıyorsa bu durum 3 nedene bağlıdır.

  1. İç ünite kartında problem olabilir,
  2. İç ve dış ünite arasındaki kablo bağlantılarında sorun veya kopma durumu olabilir,
  3. Kompresör motorunun çalışma kondansatöründe sorun olabilir.
  4. Kompresör motoru sargıları hasar görmüş olabilir.

Başta da belirtmiş olduğumuz gibi arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments