Sinema Tiyatro Konser Salonları İçin Klima Seçimi

SİNEMA SALONLARI İÇİN KLİMA SEÇİMİ

Sinema salonlarında genel olarak günde 4-8 saat arası çalışma süreleri olur. Bu yüzden on soğutma işlemi ilk matine hariç etkin olmamaktadır. Tabi burada salonun doluluk oranı da önemlidir. Sinemalarda özellikle de ses kritik bir parametre olmamaktadır. Lobi alanları daha kısa sürelerde kullanılmaktadır. Özellikle bu alanlarda 1,8-2,8 m²/kişi yoğunluk olarak kabul edilmektedir.

Buralarda ışık gösteri sırasında olmadığı için aydınlatma yüklerinin pek bir önemi olmaz. Kurulu gücün ise %5-10’u mertebelerinde alınabilmektedir. Bu tür alanlarda asıl problemli hacim projeksiyon odası olmaktadır. Bu alanların üretici firma bilgilerine dayanarak özel klimatize edilmesi gerekmektedir.

Sinemalarda tek zonlu olarak konvansiyonel sistemin tatbik edilmesi gerekir. Fuaye ayrı bir sistem ile beslenmelidir. Sinema salonları ve fuaye hacimleri ayrı cihazlar ile soğutulmalıdır. Aynı zamanda ayrı aygıtlarla egzoz yapılması gerekir. Kış mevsimlerini de unutmamak gerekir. Yani soğutma gereksinimi de olur. Paket tip kanal tipi heat pump cihazlar ile klimatize edilmesi gerekir.

TİYATRO SALONLARI İÇİN KLİMA SEÇİMİ

Tiyatro salonları genel olarak sinema salonlarına göre daha farklıdır. Mesela bu gibi alanlarda;

  • Sürekli gösteri olmaz.
  • Genel olarak tam yüke yakın olacak şekilde dolar.
  • Lobi alanları çok daha organize ve uzun süreli yoğun olarak kullanılır.
  • Sahne aydınlatma yükü toplam soğutma yüküne ciddi oranda bir katkı getirmektedir.
  • Salonun akustiği büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden de özel olarak çözülmesi gerekir. sahnede yükün %40-60 mertebelerde oranı ışıktan kaynaklanmaktadır. Lambalar etrafında egzoz havalandırma ile bu yükün önemli bir kısmı kaynakta yakalanabilmektedir.

Yalnız sahne havalandırmasında esnekliğe ayrıca dekora dikkat edilmesi gerekir. Sahne mekanik tesisatında, diğer disiplinler ile bilinçli bir koordinasyon şarttır. Fiyatlandırılmış hava sahneye, sahne gerisinden ayrıca alt kotlardan verilebilir. Işıklar etrafından üst kotlardan emilebilir. Hava hızları dekoru dalgalanması açısından kritik bir önem taşımaktadır.

Havanın mümkün olduğunca düşük hızlarda, geniş bir alandan çok sayıda menfez ile verilmesi gerekir. Salonlarda klima sistemi olarak VAV merkezi havalı sistemler seçilmelidir. Sahneyle salon sıcaklıklarının uygun şekilde dengelenmesi oldukça önemlidir.

Sahnedeki mevcut sıcaklık salon sıcaklığına göre düşük olursa; perde kalktığı anda sahneden salona soğuk hava akımı olur. Bu durum rahatsız edicidir. Tabi burada cereyan orkestra çukurunda daha çok hissedilmektedir. Hava akımı ayrıca dekorda dalgalanmalara da neden olabilir. Bu yüzden sahne ısıtmasında radyant ısıtma en uygun çözüm olmaktadır.

Büyük cam yüzeyleri olan fuayelerde hem yoğuşmanın önüne geçmek hem de soğuk draftı önlemek adına cam altlarından statik ısıtma sağlanabilir. Gişe salonu ayrıca giriş katında yerden ısıtma önerilir. Bu alanlardaki yerden ısıtma sistemlerinin yerden kazanma, homojen ısınma, konfor sağlama ve zeminin çok çabuk kuruması gibi birçok avantajı da vardır.

KONSER SALONLARI İÇİN KLİMA SEÇİMİ

Konser salonları aynı tiyatro salonları gibidir. Genelde tam bir sahne bulunur. Aradaki fark ise genellikle boyut ve dekordur. Konser salonları tiyatro salonlarına göre çok daha büyüktür. Ayrıca daha ağır dekore edilmektedir. Konser salonu fonksiyonu içinde sosyal olaylar da göz ardı edilmemelidir.

Lobide kokteyl ve parti verilebilmektedir. Fakat konser salonlarının bilinen en önemli özelliği mekanik sistemlerdeki titreşim ve ses kontrolü olmaktadır. Bu yüzden konser salonlarındaki akustiğin uzman danışman yardımı ile çözülmesi gerekmektedir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments