Toplu Mekanlarda Klima Kullanımı COVİD-19’u Yayar mı?

Gündemimize kısa sürede oturan, gündemi uzun zamandır meşgul eden, insanların yaşamlarından olmalarına neden olan ve hepimizin biran önce kurtulmak istediği Koronavirüsün (COVİD-19); özellikle de havaların ısınması ile klima kullanım durumunu gündeme taşıdı. Bu dönemlerde klima kullanmak sağlıklı mı değil mi? Özellikle de toplu mekanlarda klima kullanmak COVİD-19’un yayılmasına sebep olur mu? Bu tür ortamlarda ne gibi önlemler almak gerekir? Makalemizde tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Toplu Mekanlarda Klima Kullanımı COVİD-19’u Yayar mı?

Toplu mekanlar denilince akla; restaurantlar, alışveriş merkezleri, mağazalar, iş yerleri, fabrikalar gibi ziyaretçi ve kişi sayısı fazla olan ortamlar gelmektedir. Bu tür ortamlarda özellikle de havalar ısınmaya başladığı için klima kullanmak ne derece faydalıdır veya faydalı mıdır? Açıklayalım.

  • Toplu mekan olarak adlandırabileceğimiz kalabalık ortamlarda koronavirüsün bulaşmasındaki sebep; genel itibari ile klima veya havalandırma sistemlerinden ziyade sosyal mesafe ve hijyendir.

Bu sebepledir ki bu tür kalabalık ortamlarda klima direk olarak COVİD-19’u bulaştırır ya da yayar diyemeyiz. Özellikle de restaurant, cafe, avm gibi yerlerde aynı zamanda hemen her sektörden iş yerlerinde masalar sosyal mesafe kuralına uyularak düzenlenirse; klima, egzoz fanı ile yeterli havalandırma ve taze hava sağlanarak çalıştırılabilir. Çünkü bu tür ortamlarda taze hava ile ortamı havalandırmak oldukça önemlidir. Tabi burada önemli olan şey Koronavirüs olanların bu tür ortamlardan kesinlikle uzak durması. Hastalığı evinde veya sağlık durumuna bağlı olarak hastanede geçirmesidir.

Bunun yanı sıra klima bakımı, filtre temizliği gibi işlemleri düzenli şekilde yaptırmak, hastalığın ortam kalabalık olsa bile yayılmasına değil kontrol altına alınmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca şu bilgiyi de eklememiz gerekir ki; kalabalık mekanlarda kullanılan klimalar her durumda olmasa da bazı durumlarda risk oluşturabilir. Havalandırmak amacı ile kullanılan bir klimanın içerisinde HEPA FİLTRE yoksa hastalığın yayılması konusunda rol oynayabilir. Bu tip klimalar zaten koronavirüsün yayılmasının yanı sıra farklı hastalıkların oluşmasına da etkendir. Özellikle de alerjiye sebep olabilmektedir.

Klima;

  • Ortamdaki kişinin soluduğu havayı temizlemeden yeniden ortama veriyor ise,
  • Klimaya uzun zamandır bakım yapılmıyor ise,
  • Klima filtresi uzun zamandır temizlenmiyor ise,
  • Ortam içerisinde COVİD-19 hastası var ise,
  • Sosyal mesafe kuralına uyulmuyor ise,
  • Maske-eldiven kullanılmıyor ise Koronavirüsün yayılma olasılığı yüksektir.

Salgın devam ettiği sürece bu şekilde kullanımda, sadece bu tür kalabalık ortamlarda değil, ev ve araçlardaki klimalar da risk unsuru oluşturabilmektedir.

Ortamda klima kullanılıyor, ayrıca o ortamda nemli hava ve küf varsa o ortamdan biran önce uzaklaşmak gerekir. Çünkü bu tür ortamlar hastalığın yayılması ayrıca farklı hastalıkların da oluşmasına etmendir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments