SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Klima Nedir?

İnsanların daha rahat ve konforlu yaşaması amacı ile kapalı ortamların havasını soğutan, ısıtan, nemini alan, toz ve partikülleri filtre etmeye yarayan elektronik cihazdır.

Willis H.Carrier tarafından 17 Temmuz 1902 tarihinde ilk klima tasarımı tamamlanmıştır.

Willis H. Carrier 1901 yılında Cornell Üniversitesi elektrik mühendisliğinden mezun olduktan sonra aynı yılın Temmuz ayında Buffalo’da Bufallo Forge Conopany’de çalışmaya başlamıştır. 6 ay içerisinde ise şirketin araştırma ve geliştirme laboratuvarının başına geçmiştir. Isı ve nem değişimleri sebebi ile kağıtların genleşmesi ve büzüşmesi sonucunda baskı sürecinde renklerin donuk olması gibi sorunlar olduğu için klimayı tasarlamayı amaç edinmiş ve tasarlamıştır.

26 Kasım 1876 yılında ABD’de doğmuştur. Cornell Üniversitesi Elektrik Mühendisliği okumuş 1901 tarihinde master derecesini elde ettikten sonra Bufallo Forge Company’de işe başlamıştır. Dünyanın ilk modern klimasını geliştiren Carrier ilk patent belgesini de 2 Ocak 1906 yılında almıştır. 1915 tarihinde Carrier Mühendislik Şirketi kurulmuştur. 1942 yılında bilim ve endüstriye yaptığı katkı sebebi ile Alfred Üniversitesi tarafından fahri doktora verilmiştir. 7 Ekim 1950 yılında ise New York’ta ölmüştür.

Merkezi ve Bireysel klimalar olmak üzere 2 çeşidi vardır.
1. Merkezi klimalar
2. Bireysel klimalar
a. Split klimalar
• Duvar tipi,
• Yer-tavan tipi,
• Salon tipi,
• Kanal/ Gizli tavan tipi,
• Kaset tipi
b. Paket tipi klimalar
• Düşey-Yatay Tip paket klimalar
• Çatı tipi paket klimalar
c. Pencere tip klimalar’dır.

Duvar tipi split klimalarda 9.000-12,000-18.000-24.000 BTU//h şeklinde olurken sistem klimalarında 45,000-48.000 BTU/h kapasiteleri olabilmektedir.

Split klimalarda iç ünite içerisinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emerek buharlaşmaktadır. Bu sayede ortam soğumaktadır. Buharlaşan gaz dış üniteye geldiğinde ise yoğuşmakta ve emdiği ısıyı dışarı göndermektedir. Bu işlem sırasında sadece iç ve dış ünitedeki fan motorları ile kompresör elektrik enerjisi harcamaktadır.

Klimalar dış üniteden geçen gazın buharlaşarak dışarıdaki havayı emmesi ve iç üniteye geldiğinde yoğunlaşıp emdiği ısıyı istenen sıcaklıkta ortama bırakması ile ısıtma sağlamaktadır.

Türkçe karşılığına bakılırsa Isı Pompası demektir. Heat Pump özelliği olan klimalar; elektrik enerjisini direk ısıya çevirmek yerine dışarıdaki ısıyı içeri alarak ortamı ısıtmaktadır.

İç ve dış hava sıcaklığına bağlıdır. Dış hava sıcaklığının yükselmesi klimaların soğutma performansını düşürürken dış hava sıcaklığının düşmesi ısıtma performansını düşürebilmektedir. Dış ortam ne kadar sıcak olursa soğutmada alınan sonuç o kadar düşük olur. Aynı şekilde dış ortam ne kadar soğuk olursa alınan sonuç ısınma anlamında yine bir o kadar düşük olur.

Klima kapasitesi seçiminde ısıtılması ve soğutulması düşünülen yerin ısı kayıplarının ne derece olduğu önemlidir. Ayrıca binanın yapısına, iç ve dış ortam koşullarına göre değişebilmektedir. Kapasite açısından yüksek ya da düşük klimalar tercih etmemeli, kullanacağınız alana uygun kapasitede klima seçimleri yapmalısınız. Bu şekilde beklediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Kapasitesi yanlış seçilmiş, kaliteli olmayan, kullanım kılavuzundaki talimatlara uyulmadan kullanılan, bakımları düzenli şekilde yapılmayan, arızası olmasına karşın çalıştırılmaya devam edilen, filtresi uzun süre kullanıma nazaran hiç temizlenmemiş olan her tür klima sağlığa zararlıdır. Ayrıca klimanın monte edildiği yer de sağlığı etkileyebilmektedir. Mesela oturacağınız veya uyuyacağınız mesafede olmamalıdır. Direk olarak sırtınıza veya yüzünüze hava üflemeyecek yerde monteli olmalıdır. Bu gibi durumlar göz önünde bulundurulur ve dikkat edilir ise sağlığa zararı değil aksine yararı olmaktadır. Kalp, şeker ve astım hastalığı olan ya da yaşlı olan herkesin klima kullanılan bir ortamda bulunması gerektiğinden klima kullanımı yararlıdır. Ancak zararlı kılan; yanlış kullanım, yanlış montaj yeri vs. olmaktadır.

Özellikle de ev ve iş yerlerinde 23°C sıcaklık ve %50 bağıl nem oranı ideal koşul olarak görülmektedir. Bu genelleme yalnız farklı mekanlar için geçerli olmamaktadır.

İngilizce de İngiliz Isı Birimi (British Thermal Unit) olarak bilinir. Bir libre suyun sıcaklığını bir fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Genelde klimalarda BTU/h olarak kapasite belirtmek amacı ile kullanılmaktadır. 1 Watt; 3,415 BTU/h a eşit gelmektedir.

İngilizce anlamı ayrık olan kelimedir. Klimanın dış ve iç ünite ya da ünitelerden oluştuğunu belirtir. İki ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlamakta olan bakır boru ve elektrik tesisatı mevcuttur. Bu iki ayrı birimden oluşan sisteme split sistem adı verilmektedir.

Oda yüküne bağlı kompresör devrini kontrol edip ısıtma ve soğutma kapasitesini değiştiren klimalardır. İnverter teknolojisi özellikle de enerji tasarrufu sağlamak amacı ile geliştirilen bir özellik olarak kabul edilmektedir. İnverter klimalar özellikle de kapatılmadan klima kullanılması gereken alanlarda yüksek konfor ve yakıtta tasarruf sağlaması sebebi ile daha sık kullanılmaktadır.

Çoklu anlamına gelmektedir. Birebir split klimalardaki gibi bir tek dış ünitesi vardır. Ancak birden çok iç ünite tek bir dış üniteye bağlanarak çalışmaktadır. Bu sayede dış ünite montajından doğacak yer sıkıntısı ve bina dışında görünecek çirkin görüntünün önüne geçilmektedir. Multi split klimalarda her bir oda tamamen birbirinden bağımsız kontrol edilebilmektedir.

A ve G sınıfı bir klima aynı soğutma ve ısıtma kapasitesinde çalışır ancak tüketilen enerji aynı olmaz. A sınıfı bir klima G sınıfı bir klimaya nazaran çok daha ekonomik ve enerji verimliliği yüksektir. Günümüz koşullarında genelde A sınıfı hatta A+++ sınıfı klimalar elektrik tüketimi açısından daha düşük olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

Isının farklı ifade edilme şeklidir. 1 kcal 14,5°C deki 1 kg. saf suyun sıcaklığının 1°C yükseltilmesi için gerekli olan ısı miktarı olabilmektedir.

Klimadan beklenen randımanın alınması açısından monte edildiği yer önemlidir. Özellikle de iç ve dış ünite arasında kalan bakır boru mesafesinin standart ölçüde olması önerilir. Küçük kapasitede olan klimalarda bu mesafe 3-3,5 m oluyorken 5 m yi geçmemektedir. Yüksek kapasiteli klimalarda ise standart ölçüler 5 m kadardır. İç ünite doğrudan canlıya üflemeyecek yere monte edilirken, dış ünite hava giriş ve çıkışının engellenmeyeceği bir yere monte edilmelidir.

Monte edilecek yerin bulunduğu bölgeye, yapı malzemelerine, pencere alanlarına, güneş ılığı alma miktarına, mekanda bulunan kişi sayısına, ek ısı kaynaklarına ve kullanılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak hesaplanmalıdır.

Klimalarda enerji verimliliği ölçüsü COP ve EER değerleri ile belirtilmektedir. Hemen her klimada ısıtma ve soğutma özelliği bulunmaktadır. Klimalar bu işlevi sağlarken belirli bir oranda elektrik tüketimi yapmaktadır. Bu noktada ne kadar verimli olduğunu anlamak adına performans kat sayısı anlamını taşıyan COP değerini aynı zamanda elektrik verimliliği anlamını taşıyan EER değerini kontrol etmek gerekir. COP; Klimanın ısıtma performansı hakkındaki bilgiyi sunan değerdir. Klimanın 1 birim enerji ile kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade etmektedir. COP değeri 3,0 olan bir klima 1 kw lık elektrik çekerek 3 kw lık ısıtma elde eder. Yani COP değeri ne kadar yüksek olursa klima o kadar az enerji harcar diyebiliriz. EER; Klimanın soğutma performansı hakkındaki bilgiyi sunan değerdir. EER değeri 3,20 nin ne kadar üstünde olursa klimanın elektrik maliyeti o kadar düşük olur. Soğutma verimliliği yüksek olur.

db desibel kelimesinin kısaltması olup ses seviyesi anlamına gelmektedir. Klima seçimi yaparken karşılaştırmalarınızı ses seviyesi yani db si düşük klimalardan yana yapmanız gerekir. Örneğin; 40 db civarında ses seviyesi uyurken sizi rahatsız edebilir. İyi bir uyku için de ses seviyesinin 40 db altında olması gerekir. Klima alırken ses seviyesi özelliğini mutlaka inceleyin.

Klimalardaki filtre değişim süreleri bölgeye ve dış ortam koşullarına göre değişebilmektedir. Özellikle de şehrin merkezinde ya da yoğun araç trafiğini bulunan bir yerde ikamet ediyorsanız filtrenin sıklıkla değişmesi gerekmektedir. Birçok klima çeşidinde filtrenin kirlendiğini ya da değişmesi gerektiğini belirten uyarı ışıkları veya arıza kodları bulunmaktadır. Bu şekilde de klima filtresinin temizlenmesi ya da değiştirilmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

Tek bir klima ile yani bir dış bir iç üniteden oluşan klima ile farklı iki odanın soğutulması ya da ısıtılması önerilmemektedir. Uygulansa bile beklenen sonuç elde edilmediği gibi yakıt tüketimi de fazla olmaktadır. Fakat bu durum multi split klimalarda yani bir dış ünite ile birden çok iç üniteli olan klimalarda geçerli olmamaktadır. İki odanın tek bir kapıya sahip olduğu durumlarda ya da odaların birbirine yakın olduğu durumlarda klima kapasite açısından yüksek tercih edilir ise bir nevi iki odanın ısıtılıp soğutulması sağlanabilir. Ancak böyle bir durumda klimanın mevcut olduğu oda her zaman daha sıcak ve daha soğuk oluyorken diğer odada beklenen sonuç bu şekilde olmayacak ve daha düşük olacaktır.

Dış ünitenin önünün her zaman açık olması gerekmektedir. Dış ünite monte edilecek olan yerde ağırlığı taşıyabilecek, titreşimini artırmayacak yerde olmalıdır. Ayrıca dış üniteden boşalan havanın ve drenaj sesinin çevredekileri rahatsız etmeyeceği bir yerde olması gerekmektedir. Bu şartlar göz önünde bulundurulursa dış ünitenin montaj yeri yani yerleştirileceği konum oldukça önemlidir.

Mesela kış aylarında kullanılmayan bir klimayı kullanmaya başlamadan önce dış ünitenin yerini kontrol etmelisiniz. Durduğu yerde bir sorun olmamalı. Standardının hava koşulları sebebi ile bozulmadığından veya aşınmadığından emin olmalısınız. Toprak hattı bağlantısının sağlam olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Dış ve iç ünitenin hava giriş ve çıkışlarının kapalı olmadığından emin olmalısınız. Klimaya bakım yaptırmalı, filtresini temizlemeli, arızası var ise onarılması açısından servis yardımı almalı ve onay verilirse kullanmalısınız.

Klima önceleri lüks olsa da artık ihtiyaç demektir. Vücudun gerçekleştirmekte zorlandığı durumlarda, vücut ve mevcut ortamın ısıları arasındaki dengeyi sağlamaktadır. Ayrıca nem oranını da düzenlemektedir. Kirli havayı temizleme özelliği de vardır. Normalde sağlıklı bir insandaki vücut sıcaklığının 37°C olması gerekir. Soğuk mekanlarda insan vücudu ürettiğinden daha çok ısı kaybetmektedir. Sıcak mekanlarda ise vücuttaki artık ısının dışarı gönderilmesi zor olur. Bu durumu kolay hale getirmek için de vücut terlemeye geçer. Biriken ter buharlaştıkça vücuttan ısı çeker ve vücut serinlemeye başlar. Yaşanan ortamın sağlık içermesi açısından 22-27°C sıcaklık ve %40-60 oranında nem idealdir. Klimalar da bunu sağladığı için sağlık açısından en önemli ihtiyaçtır.

Klimalarda iki çeşit filtre bulunmaktadır. Bunlardan biri Elektrostatik diğeri ise Aktive Karbon filtredir. Elektrostatik filtre; yumuşak polietilen çerçeve, toz ve havada bulunan farklı zerrecikleri yakalar ve ısı değiştirici üstünde herhangi dış ortam etmenlerinin birikmesinin önüne geçer. Bu filtrenin değişimi olmaz. Su ve kimyasal yardımı ile yıkanır. Aktive Karbon filtre; sigara dumanı ve ortam içindeki hoş olmayan kötü kokuları nötralize ederek ortamdaki büyüklüğü 0,0001 mm ye kadar uzanan mikroskobik tanecikleri yakalama özelliğindedir.

Dış hava sıcaklığına bağlı değişmektedir. Dış hava sıcaklığı +5°C den aşağı ise klima çalışır ancak verimi daha düşük olur. İyi bir randıman alabilmek adına da 22-24°C aralığı idealdir. Dış hava sıcaklığı +42°C yi aşarsa klima yine çalışır ancak verimi düşük olur. Beklediğiniz sonucu alamazsınız. İyi bir randıman alabilmek adına direk güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde gölge bir yere montajını yaptırabilir ve 24-26°C arasında kullanım sağlayabilirsiniz.

Bu durum klimanın kapasitesine göre değişebilmektedir. Fakat genelde 16 ile 20 amper arasında değişir diyebiliriz.

Klimayı yaz konumunda yani ısıtma modunda çalıştırmak için kumanda üzerinden mode tuşuna basmalı ve güneş işareti gelene kadar mod değiştirmelisiniz. Güneş işareti geldiğinde + ve – tuşlarını kullanarak standart ısı ayarı belirlemelisiniz. Birkaç dakika sonra dış ortam sıcaklığına ve ayarlanan ısıya bağlı olarak ortam ısınmaya başlayacaktır

Klimayı kış konumunda yani soğutma modunda çalıştırmak için kumanda üzerinden önce mode tuşuna basarak mod seçmelisiniz. Kar simgesi belirdiğinde kış modunu açmış olursunuz. + ve – tuşları ile hem iç ortam hem de dış hava koşullarına göre bir soğutma ayarı seçerseniz birkaç dakika sonrasında ortam soğumaya başlayacaktır.

Soğuk kış günlerinde klimayı Heat Pump modunda çalıştırdığınız zaman dış haça sıcaklığı 23°C civarında ise ve hava nemli ya da yağmurlu ise klimanın dış ünitesi termodinamik kanunlar çerçevesinde karlanmaya maruz kalacaktır. Bu klima kullanımı açısından sorun teşkil etmez ve arıza durumu değildir. Klima bu durumda karı çözmek için defrosta geçer. Birkaç dakika içerisinde bulanmayı çözer. Bu esnada bazı klimalar ısıtmaya devam ederken bazı klimalar defrost işlemi bitene kadar ısıtmayı durdurmakta ters çevrime yani soğutmaya geçerek ortamı soğutabilmektedir.

Klimanın Heat Pump modunda dış üniteden su akıtması normal bir durum olarak kabul edilir. Klimalar yaz dönemlerinde yani soğutma modunda iç üniteden su tahliyesi yapmaktadır. Bu su bir hortum yardımı ile dışarı gönderilmektedir. Aynı şekilde bu durum kış aylarında yani ısıtmada da meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda servis ya da uzman yardımı almaya gerek yoktur.

Klimanın koku yapması normal bir durum değildir. Klima aksine ortamdaki kötü kokuları yok edebilme ve ortamdaki havayı değiştirme özelliğine sahiptir. Klima kötü koku yapıyorsa eğer bu filtresinin kirlendiğini belirtir. Ayrıca klimaya uzun süre bakım yapılmamış olabilir. Filtreyi kullanıcı olarak sökmeli, temizlemeli, oda spreyi ya da parfüm sıkarak yerine takmalısınız. Yeniden bir deneme yapın. Sorunun devam ettiğini görürseniz eğer servis yardımı alabilirsiniz.

Yeni alınan bir klimanın 14 yıl kadardır. Fakat bu sürenin uzaması veya kısalması kullanıcıların elindedir. Klimanın ilk günkü verimini koruyabilmek için filtrelerini düzenli şekilde temizlemeli ve bakımlarını ihmal etmeden yaptırmalısınız. Bakımsız kullanılmaya devam edilen klimalar daha fazla sorun yaşattırır ve klima performansı düşerek klima kullanım sürtesini kısa sürede tamamlayabilir.

Klimanın uzun süre performans göstermesi bakım işlemlerine bağlıdır. Klimanızı satın aldığınız gün itibari ile uzun süre kullanmaya odaklandıysanız bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Klima bakımları senede iki kez yapılmalıdır. Bakımsız kalan klimaların kullanım süreleri azalır, performansı düşer ve tasarruf yerine sarfiyatın yaşanmasına neden olur. Klimanızı bakımlarını düzenli olarak işin uzmanına yaptırırsanız, klima arızalarında uzman yardımı alırsanız, klimanızın filtresini düzenli olarak temizlerseniz ve kullanım kılavuzunda belirtilen talimatlara uyarsanız klimanız daha uzun ömürlü olacak ve daha uzun yıllar boyunca beklediğiniz performansta çalışacaktır.

Bu tamamen dış ortama ve iç ortama bağlı değişmektedir. Klimaların bazıları iç ortamdaki havayı devir daim etmektedir. Bazı klimalar ise iç ortamdaki havayı temizlemeyen hava temizleme filtrelerine sahiptir. Dışarıdaki havadan daha temiz olması durumu; dışarıda (sanayi ve trafik gibi durumlar) ve içerde (kimyasal temizlik maddeleri, sentetik özellikteki kumaşların bulunması vb. durumlar) mevcut olan kirleticilerinin yoğunluğuna göre değişmektedir. Her klima dış ortamdan daha sağlıklı ve temiz hava üfler diyemeyiz.

Klimalar hastalıklara yol açmaz. Aksine önemli hastalığı bulunan (kalp, şeker, astın gibi) ve yaşlı olan kişilerin klimalı ortamlarda bulunması gerekmektedir. Klima ancak yanlış kullanım sebebi ile hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bakımı yapılmadan kullanılan klimalar; iç parçalarının ıslanması sebebi ile küf ve bakteri oluşumunu engelleyemediğinden bazı solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu da tamamen yanlış kullanım sebebi ile ve cihaza düzenli bakım yaptırmadan kullanılması sebebi ile meydana gelmektedir. Klima hastalıklarından kendinizi korumak için doğru kullanım sağlayın ve klimanızın bakımlarını ihmal etmeden mutlaka yaptırın.

Bu tamamen klimada mevcut soğutucu akışkana bağlıdır. R-22 soğutucu akışkanı olan eski tip klimalar ozon tabakasına zarar verebilmektedir. Fakat günümüzde 2004 yılı itibari ile piyasadaki tüm klimalar ozon tabakasına zarar vermeyen R-410A soğutucu akışkanına sahiptir.

Bu durum klimanın desibel özelliğine bağlı değişmektedir. Hafif bir yaprak hışırtısı ya da sakin bir nefes alımı 19 dB(A) ses basınç seviyesi kadardır. Klimanız 40 dB ses basınç seviyesi altında ise uyku sırasında sizi rahatsız etmez. Klimanın üfleme mesafesinde olmamak koşulu ile uyurken açık bırakabilirsiniz.

Klima sektöründe duvara monte edilen çeşitler her zaman daha çok tercih edilmektedir. Ancak klima adı altında birçok farklı çeşitte klima bulunabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; döşeme tip üniteler zeminin yakınına tıpkı bir radyatör gibi yerleştirilebilir ve tavan tip üniteler duvara monte edilmeksizin kullanılabilir. Tamamen gizli olan kanal tipi üniteler de vardır.

Odanın soğutulması ancak odadaki ısı enerjinin alınıp dışarıya üflemek sureti ile sağlanmaktadır. Soğutucu akışkan; klimanın boru sisteminin içinde akmakta olan ve bu ısı enerjisini içeri & dışarı arasına nakleden sıvıdır.

Tabi ki evet… Isı pompalı klima ile ısıtma, hala günümüzde enerji verimliliği en yüksek ısıtma şekillerinden biridir. Aynı zamanda maliyet açısından da en etkili olanıdır. Tabi önemli olan klima kapasitesinin ortamı ısıtmaya yeterli olup olmadığı ve dış hava sıcaklığının ne derece düşük olduğudur. Bu gibi durumlar sebebi ile bazen alınan randıman beklenen şekilde olmayabilir. Klimanın ısı pompası iç ortamdaki mevcut havayı doğrudan ısıtırken, havadan suya ya da yerden suya ısı pompaları öncelikle suyu ısıttığı, sonrasında odayı ısıttığı ve enerji kaybına yol açtığı için radyatörler suyu ısıtan ısıtma pompalarından daha verimli olabilmektedir.

Bu oran büyük ölçüde yerel elektrik ve gaz ücretlerine bağlı değişebilmektedir. Fakat günümüzde birçok bölgede daha uzun olduğu söylenebilmektedir. Tabi bu durum; ısı pompalı klimanın ısıtma sırasında ısı enerjisinin büyük bir kısmını, dışarıdan tamamen ücretsiz olan havadan alması sayesinde olur. Avusturya’daki enerji fiyatlarını göz önünde bulundurmamız gerekirse; ısı pompalı klima ile ısıtma, gazlı brülöre göre %60 oranında daha uyguna gelir diyebiliriz.

Konut tipi klimaların genelde çoğu hafif olmaktadır. Dolayısı ile alçı duvarlara bile monte edilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Kısıtlayan tek özellik ise evde iyi kalitede elektrik kaynağının bulunmamasıdır. Aksi durumda her evde klima kullanılabilir.

Birçok durumda klima montajı 1 günü bulabilmekte veya daha kısa sürebilmektedir. Fakat montaj süresi; boruların kaç duvardan geçeceği durumu, hangi bölüme monte edileceğine karar verilmesi durumu, elektrik kaynağının yeri ve elektrik dağıtım panosunda klimanın monte edileceği boş uç olup olmadığı gibi durumlara göre değişebilmektedir. İşlem bu etmenlere göre bazen birkaç günü de bulabilir

Soğutma sistemlerinde kullanılan soğutucu akışkanıdır. R-22 gazının ozon tabakasına zarar vermesi sebebi ile Türk klima pazarında bir takım sınırlamalar getirilmiştir. HCFC lere alternatif olarak HFC ler geliştirilmeye başlanmıştır. R-410A ozon tüketim katsayısının sıfır olması (ozon tabakasına zarar vermemesi) sebebi i le çevreye dosttur.

Klimalar yaz kış her mevsimde ısınma ve soğutmayı kolaylaştırmaktadır. Klimaların senede iki kez bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bakımlar kullanıcı tarafından ya da işinde uzman olmayan kişiler tarafından yapılmamalı, işin uzmanı tarafından yapılmalıdır. Klimanızın bakım zamanı geldiğince yardımları mutlaka uzman servis ekiplerinden almalısınız.

Klima bakımı her açıdan önemlidir. Klima bakımı yapılmazsa eğer; klima sürekli arızalanabilir, arıza onarımında masraf her zaman daha yüksek olur, klima beklenen sonucu vermez, daha az ısınır ya da daha az serinlersiniz, klima ömrü kısalır, kısa sürede ömrünü tamamlar ve yeni cihaz almak durumunda kalabilirsiniz, klima tasarrufu yaşattırmaz yakıt tüketimi her zaman için daha yüksek olur, ortamda sağlıklı hava değil sağlıksız hava nüfus edersiniz, bu da birçok sağlık sorununun yaşanmasına etmen olur. Bu gibi durumlar sebebi ile klimanızın bakımını ihmal etmeyin diyoruz…

Klimanın ana besleme hattı elektrikçiler tarafından yapılmalıdır. Elektrik iç tesisleri yönetmeliğine bağlı olarak; kombi, klima, hava perdesi gibi elektrikli cihazlara çekilecek kalıcı ve sabit tesisatlar hem kullanıcı hem de bina güvenliği açısından yetkin ve sertifikalı elektrikçi tarafından gerçekleştirilmelidir. Önerimiz klimanın ana besleme hattını kendi başına yapmamanız ve uzman olmayan kişilerden yardım almamanızdır.

Evinizdeki ya da ofisinizdeki voltaj düşük ise bölge elektrik dağıtıcısı ile görüşerek iyileştirme konusundaki yardımları alabilirsiniz. Servo motorlu voltaj regülatörü de kullanabilmeniz mümkündür.

Klimalar jeneratör ile çalışabilmektedir. Fakat çalıştırılacak jeneratörün hesabı, klimanın 1 ya da 3 fazı olması durumu, ilk kalkış ve nominal akım değerleri göz önünde bulundurulmalıdır. İnverter klimalar aynı kapasitede olan konvansiyonel klimalara nazaran daha küçük jeneratör ile çalıştırılabilecek özelliktedir.

Klimayı ister soğutma isterse ısıtma modunda kullanın fark etmeksizin oda içindeki kapı ve pencereleri öncelikle kapalı tutmanız gerekmektedir. Oda içinde yer alan kapı ve pencereler kapalı olur ise dışarıdan ya da diğer odalardan gelecek en ufak havayı engellemiş olursunuz. Bu da aldığınız sonucun yeterli olmasına neden olur. Bu durum size tasarruf olarak geri döner. Klimaların verimli ve tasarruflu olması açısından önemli olan bir diğer etmen de bakımlarıdır. Bakımlarını düzenli şekilde yaptırdığınız taktirde klimanız her zaman verimli olacak ve daha düşük faturaların gelmesini sağlayacaktır. Klimanızı yok yere çalıştırmamanız da bütçeniz açısından önemlidir. İhtiyaç durumunda çalıştırın ve ihtiyaç durumu dışında mutlaka kapatın. Klimanın zamanlayıcısı vardır. Bu gibi durumlarda zamanlayıcısını da ayarlayabilir bu şekilde istediğiniz zaman kapanmasına istediğiniz zaman açılmasına yardımcı olarak yine tasarrufu yaşayabilirsiniz. Klimanızı bir de doğru ayarda kullanırsanız beklediğiniz verimi her zaman elde ederek tasarrufu elde edebilirsiniz.

Soğutma sistemlerinde sağlıklı ve sorunsuz kullanım ile birlikte uzun süre kullanım için sistemin içindeki nemin ortadan kalkması gerekir. Soğutma sistemlerinin en büyük düşmanı da nem olmaktadır. Klima üretilirken; dış üniteleri uygun basınçta vakumlama işlemi ile nemden arındırılmaktadır. İçerisine ise ihtiyacı kadar soğutucu akışkan konulur. Fakat montaj sırasında kullanılan bakır boru tesisatının aynı uygulama ile vakumlanması gerekmektedir. Bu sayede bünyesindeki su taneciklerinin sistemden uzaklaştırılması sağlanır. Bu da hayati önem taşır diyebiliriz. Bu yüzden montaj uygulamalarında vakumlama işleminin önemi büyüktür.

Çok fazla olmasa da bazı klimalarda kumanda kontrolü ile filtre birkaç dakikada kendiliğinden temizlenebilmektedir. Bu sayede sizlerin filtre temizliği ile uğraşmasına gerek kalmaz, daha sağlıklı klima kullanım ortamları yaratılmış olur.

Çünkü birçoğu sessiz çalışmakta ve insanları rahatsız etmemektedir. Kanal olmadığı için duvarınız kırılmaz ve bu sayede montajı yüksek maliyet içermez. Kullanım alanını hem ısıtır hem de soğutur. Kontrol her zaman için kullanıcının elindedir, talep ettiği ayarda kullanım sağlayabilir. Hemen her konutta kullanımı mevcuttur ve daha az yakıt tüketimi yapmaktadır.

Klima hiçbir şekilde çalışma yapmıyorsa elektrik kontrolü yapabilirsiniz. Konut içinde elektrik var mı yok mu diye bakabilirsiniz. Elektrik varsa eğer klimanın ana besleme hattını kontrol edebilirsiniz. Bir sorun görmediyseniz filtresini sökerek temizleyebilirsiniz. Yaptığınız bu işlemlerden sonra klimanız yine de çalışmazsa eğer servisi aramanız gerekir. Bu uygulamalar dışında yapacağınız her tür işlem sizi sağlığınızdan da edebilir, çözüm maliyetini de yükseltebilir.

Piyasada o kadar çok marka model ve çeşitte klima var ki… Hepsi arasında bir seçim yapmak güç bir durumdur. Her bir kullanıcı da klima seçerken bu konuda güçlük çeker. En iyi klimaya sahip olmak ister. Ancak piyasada bulunan bütün klima marka ve modelleri aynı zamanda çeşitleri birer emek olduğu için her zaman en iyidir. Markalar da en iyilerle yarışabilmek için ürettiği klimalara farklı özellikler ekleyebilmektedir. Önemli olan sizlerin beklentisine yanıt verecek klimadır. Beklentinizi ve seçim yapacağınız klimanın özelliklerini gözden geçirin. Ancak bu şekilde en iyi klimaya ulaşabilirsiniz.

Bazı bütçeler sıfır klima almaya yeterli olmayabilir. Klima kullanımı da özellikle sağlık açısından önemli olduğundan klima kullanımı önerilmektedir. 2.el klima almak istiyorsanız tek avantajının fiyat açısından uygun olduğunu bilmenizi isteriz. Ücret dışında bir avantajı değil aksine dezavantajları olabilmektedir. 2.El klima almadan önce cihazı çok iyi incelemeniz gerekir. Yenisi ile arasında çok bir fiyat farkı yok ise tercih etmemelisiniz. Klimaların temel kullanım ömrü 14 yıl olduğu için cihaz 10 yıldan fazladır kullanılıyor ise tercih etmemelisiniz. Dış yüzeyinde ezilme ya da çizikler var ise tercih etmemelisiniz. Buna ek olarak tercih öncesi arıza olup olmadığını bilmeniz gerekiyorsa servis çağırarak bir keşif yaptırmalısınız. Arızalı ve masrafı yüksek olan 2.el klimayı tercih etmemelisiniz. Bunun yanı sıra kapasite açısından kullanım sağlayacağınız odaya uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu özelliklere dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız.

Mesela klimanız 5.000 Btu SEER yani Mevsimlik Enerji Verimlilik Oranı 10. Klimanız 10 BTU/Wh elektrik kullanmaktadır. Yani 5.000 Btu / 10 SEER Wh = 500 Wh demektir. Klimanız saatte 500 Watt enerji tüketimi yapmaktadır. Bu durum klimanın kapasitesi, kullanımı, ortam ve dış hava şartlarına bağlı değişebilmektedir.

Klima sektöründe verilen hizmetlerde fiyatlar hiçbir zaman aynı olmaz. Firmalara göre değişebilmektedir. Rakamlar arası büyük bir oynama olmaksızın birbirine yakın ücretler sunulmaktadır. Klima bakım fiyatları da piyasada 50 ile 100 tl arası değişebilmektedir. Daha pahalı ya da daha ucuz fiyat teklifi de sunulabilir. Bu durum firmanın giderleri hesaplanarak belirlenir. Önemli olan ise fiyattan çok alınacak olan hizmetin kalitesi ve güvenilirliğidir. Fiyattan ziyade güvenilir ve kaliteli hizmet almanızı tavsiye deriz. Klimanızın bakım ihtiyacında yakınlarınızın tavsiyelerine uyarak servis seçimi yapabilirsiniz.

Uygulama satın aldığınız markanın işlem kriterlerine göre değişebilmektedir. Bazı markalar sıfır alınan ürünlerde montaj ve kurulum işlemini ücretiz yapıyorken bazı markalar ücret alabilmektedir. Klimayı satın alacağınız bayiliklere bu soruyu sorabilir ve konu hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz.

Garanti dahilinde olan malzemelerin herhangi bir dış etkenin etkisi altında olmadan arızalanması özellikle garanti kapsamına girmemektedir. Yanlış kullanım sebebi ile oluşan arıza durumları da aynı şekildedir. Daha detaylı bilgi ise satın aldığınız klimanın kullanım kılavuzunda anlatılmaktadır.